Logo Geoje

Logo Geoje

wtorek, 29 października 2013

Na początek...

Jeżeli zabłądziłeś do mojego bloga to witam serdecznie!

Myśl o pisaniu bloga świtała mi w głowie już od jakiegoś czasu. Niestety, różne okoliczności tudzież wrodzone lenistwo ciągle stawały na przeszkodzie. W końcu zebrałem się "w kupie" i zacząłem pisać. Biorąc powyższe pod uwagę nie liczcie, że wpisy będą pojawiać się z dokładnością zegarka czy nawet kalendarza. Zresztą zobaczymy.

Wróćmy teraz do tytułu i opisu bloga.Wyspa Geoje (czytaj: Kodże) znajduje się na południowym wschodzie Korei. Bliższych informacji możecie uzyskać z zamieszczonego linka do oficjalnej strony wyspy lub z Wikipedii. W końcu to nie lekcja geografii, którą zresztą w szkole uwielbiałem. Teraz opis bloga. Dlaczego "kameliowa"? Otóż ta bardzo ładna ale u nas niezbyt znana roślina ( a właściwie krzew) jest symbolem wyspy. Rok temu w jednym z polskich marketów budowlanych widziałem piękne, kwitnące na różowo kamelie w doniczkach. Jestem pewien, że kamelie jeszcze zagoszczą na tym blogu nie raz. Jak się tu znalazłem? Jeszcze jakiś czas temu gdyby ktoś mi powiedział, że będę mieszkał w Korei to bym się chyba lewą nogą przeżegnał. Wprawdzie zawsze przy okazji odwiedzin tego czy innego kraju zastanawiałem się, jak żyją zwyczajni ludzie, jak spędzają czas, itp., ale nigdy nie przypuszczałem, że sam tego doświadczę. Właściwie to chciałem doświadczyć, ale nie pojawiała się okazja ku temu. Śledziłem różne ogłoszenia w internecie tak, jak robią to tysiące ludzi na świecie, wysyłałem nawet CV ale robiłem to przede wszystkim dla uspokojenia sumienia. Po prostu na zasadzie "wyślij i zapomnij". Aż któregoś pięknego, zimowego przedpołudnia (takie rzeczy się dobrze pamięta) dzwonek telefonu. Następnie kilkunastuminutowa rozmowa w języku Szekspira i już... po ośmiu miesiącach znalazłem się w Korei, lecąc przez Frankfurt i Seul do małego lotniska w Sacheon. Oczywiście nie spodziewałem się orkiestry powitalnej ale kogoś, kto będzie stał i czekał trzymając tabliczkę z moim nazwiskiem. Niestety, nie doczekałem się. Po kilkuminutowym czekaniu rozpocząłem poszukiwania. Na szczęście nie trzeba było szukać długo, gdyż delikwent sobie smacznie chrapał na ławce w hali przylotów (bardziej słuszne byłoby użycie nazwy pomieszczenie przylotów). Tabliczka z nazwiskiem leżała obok. Takie było przywitanie w Korei. Dziś już mnie to nie dziwi, choć stale odkrywam nowe powody zdziwienia. Właściwie Korea Południowa to bardzo dziwny kraj. Nie wyspa, ale dostać się można tylko drogą lotniczą lub morską. Ma sąsiada na północy, ale nie ma z nim granicy (DMZ to nie granica).  Ogólnie panuje pokój, ale formalnie jest wojna. Tych zdziwień jest znacznie więcej, ale przyjdzie jeszcze na nie czas. W swoich zapiskach nie zamierzam przedstawiać rzeczy obiektywnie podobnie jak Koreańczycy, którzy odwiedzają inne kraje. Będę przedstawiał wszystko bardzo subiektywnie.

6 komentarzy:

 1. Fantastycznie opisujesz. Kimchi kiedyś próbowałem, ale nie jest to moje ulubione danie ;) Uzupełnij trochę ten początek - do jakiej pracy w końcu trafiłeś, jak długo już i jak wogóle mieszkasz? Miej na uwadze to, że dla wielu Polaków życie w dla rodaka w Korei porównywane jest z życiem w afrykańskim buszu ;)
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Dzięki za miłe słowa. Jak pewnie zauważyłes nie zamierzam analizować systemów społecznych w Korei czy relacji rodzinnych między Koreańczykami ale opisywać troche wyspę i sprawy codzienne. Jeżeli coś pominąłem to nic straconego, pewnie znajdziesz w ktorymś z następnych postów. Pozdrowienia!

  OdpowiedzUsuń
 3. Witam serdecznie! Nas los rzucił do Wonju, ja też z branży morskiej :) Zapytam tutaj, zamiast pod postem o białej kiełbasie- gdzie Ci się udało dostać w Korei majeranek?? Nie ukrywam, że czasem mi się za majerankiem zatęskni.
  Super znaleźć kogoś, kto pisze o Korei po polsku, znaczy jest nas więcej
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 4. Witam serdecznie i pozdrawiam z Wonju! Zeżarło poprzedni komentarz chyba. Zamiast pod białą kiełbasą zapytam tutaj- gdzie udało Ci się dostać w Korei majeranek?? Czasem mi się za majerankiem zatęskni

  Dobrze wiedzieć, że ktoś jeszcze pisze o codziennej Korei po polsku, jest nas więcej :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Czesc! Majeranek pochodzi niestety z Centrum Osowa z Gdanska. Tutaj mozna dostac postawowe ziola ale nie majeranek. Przyprawy "polskie" lepiej przywiesc z kraju. Pozdrowienia!

  OdpowiedzUsuń
 6. Znalazlem. Turecki majeranek w World Markecie, Itaewon, Seul. Wiem, ze nei najblizej do Ciebie, ale jest, 5k za 200g sloik.

  OdpowiedzUsuń